Dzień Zdrowia Aorty – przebadano ponad 40 osób

Badania przesiewowe aorty organizowane w ramach Dnia Zdrowia Aorty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pierwsi chętni do badań ustawili się w kolejce do zapisów już po godz. 8. U żadnej z osób nie wykryto tętniaka. Ta grupa pacjentów może spać spokojnie.

USG Dopplera aorty przeprowadzali dr n. med. Miłosz Kawa i dr n. med. Maciej Wojtuń. Grupą docelową, do której skierowane były badania były osoby po 65. roku życia, u których stwierdzono jednocześnie trzy spośród następujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, płeć męska, występowanie tętniaka aorty brzusznej u rodziców lub rodzeństwa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Oprócz badań USG chętni mogli zaznajomić się z najnowszymi metodami leczenia tętniaków aorty, obejrzeć filmy, w których nasi chirurdzy naczyniowi opowiadają o zagrożeniach chorobami naczyniowymi, zobaczyć na własne oczy czym jest tętniak i jak wygląda, obejrzeć wydrukowane w Ośrodku Technologii Medycznych 3D naszego szpitala modele organów człowieka, oraz poczuć się jak chirurg podczas operacji i dzięki goglom Hololens i wyświetlanemu w nich obrazowi rozszerzonej rzeczywistości ponawigować obrazem tomografii komputerowej i dokładnie obejrzeć struktury anatomiczne człowieka.

Pielęgniarki i położne naszego szpitala: Aleksandra Dreas, Alicja Kapała, Klaudia Kokoszka, Ewa Kubiak oraz stażyści i studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie: Katarzyna Czarnecka, Karolina Kalembkiewicz, Michał Kargul, Dominika Kucharska, Karolina Seidler, Urszula Sielicka, Patryk Skórka, Claudia Wietrzykowska mierzyli ciśnienie, poziom glukozy we krwi i przeprowadzali wstępną kwalifikację pacjentów do badań oraz pokazywali jak rozszerzona rzeczywistość pomaga zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem. Dr n. med. Paweł Rynio, chirurg naczyniowy i kierownik projektu – chętnie opowiadał o chorobach naczyniowych i tłumaczył m.in. jak technologia druku 3D wspiera medycynę.
Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu: „Rozwój i wzmacnianie transgranicznej współpracy w zakresie innowacyjnego zastosowania wirtualnych i drukowanych modeli 3D chorób w spersonalizowanej medycynie zabiegowej XXI wieku”, Interreg VA

Partnerami wydarzenia, którzy wsparli nas w jego organizacji byli: Dom Kultury „13 Muz” i
Urząd Miasta Szczecin.