Pracownia
Druku 3D

Pracownia Druku 3D jest wyposażona w najnowsze oprogramowanie oraz sprzęt niezbędny do wytwarzania trójwymiarowych anatomicznych i patologicznych modeli. Jesteśmy w stanie drukować trójwymiarowe modele anatomiczne, patologiczne, narzędzia, szablony i prowadnice chirurgiczne, implanty z PEEK. 

Fot. stratasys.com
Fot. stratasys.com
Fot. stratasys.com
Fot. stratasys.com

Drukarka J750 Digital Anatomy Printer

Jest najbardziej zaawansowaną technologicznie maszyną do zastosowań w medycynie.DAP J750 wykorzystuje technologię PolyJet, pozwalając na uzyskiwanie znakomitej rozdzielczości przestrzennej – wysokość warstwy wynosi zaledwie 14 mikronów. Drukarka drukuje z 6 różnych materiałów w trakcie jednego zadania, pozwalając na prototypowanie obiektów wielomateriałowych, a mieszanie żywic pozwala uzyskać 500 000 barw (pełne palety CMYK i Pantone), a także rozszerzyć właściwości fizyczne standardowych materiałów np. poprzez zmianę stopnia ich twardości. Olbrzymia komora robocza wielkości 490 mm x 390 mm x 200 mm daje możliwość wytwarzania całych organów bez konieczności łączenia ich poszczególnych elementów na etapie postprocessingu.

Strukturalne Serce
Doświadcz fizjologicznej odpowiedzi rodzimej tkanki sercowej.

  • Zobacz dokładne zachowanie biomechaniczne związane z płcią, wiekiem, pochodzeniem etnicznym oraz innymi cechami fizjologicznymi i patologicznymi.
  • Poczuj realistyczne sprzężenie zwrotne podczas szycia, cięcia, wprowadzania i rozmieszczania urządzeń.
    Badanie porównujące właściwości biomechaniczne tkanki świńskiej z mięśniem sercowym wydrukowanym w 3D wykazało, że modele drukowane przez Digital Anatomy lepiej naśladują prawdziwą tkankę niż jakikolwiek inny materiał.

Naczynia krwionośne
Doświadcz elastyczności tętnic spowodowanej zmianami ciśnienia krwi i chorobami.

  • Zobacz, jak tętnica będzie się poruszać pod wpływem sił wewnętrznych i zewnętrznych dzięki materiałowi do budowy naczyń krwionośnych, który naśladuje ich degenerację.
  • Poczuj realistyczne reakcje naczyń podczas wprowadzania i rozmieszczania urządzeń.
    Badanie porównujące wydrukowane w 3D modele aorty, tętnic szyjnych i wieńcowych z zachowaniem naczyń w warunkach naturalnych wykazało, że Digital Anatomy Printer tworzy najdokładniejsze dostępne modele tętnic.

Układ kostno-mięśniowy
Poznaj właściwości gęstościowe ludzkiej kości.

  • Zobacz dokładną artykulację kości z różnicami w gęstości kości trzonowej i korowej.
  • Poczuj realistyczne sprzężenie zwrotne podczas gwintowania, rozwiercania, piłowania, wprowadzania śrub i mocowania płyt.
    Testy biomechaniczne potwierdziły, że moment napędowy i siła wyciągania śrub mocujących w modelach kości wydrukowanych w 3D wykazują podobną reakcję haptyczną jak kość ludzka. Testy mechaniczne potwierdzają, że modele kręgosłupa dokładnie symulują naturalne osie ruchu ludzkiego kręgosłupa podczas działania następujących sił: ściskanie dysku, wysuwanie, zginanie, zginanie boczne i rozciąganie osiowe.

Anatomia ogólna
Doświadcz odpowiedzi rodzimej tkanki organicznej.

  • Zobacz dokładne zachowanie biomechaniczne związane ze strukturami narządów i stanami chorobowymi.
  • Poczuj realistyczne sprzężenie zwrotne podczas szycia, cięcia, wprowadzania i rozmieszczania urządzeń.

O specjalizacji tej drukarki do wykorzystania w medycynie stanowią rewolucyjne materiały uzupełniające bazę przemysłowych żywic. Materiały TissueMatrix, GelMatrix, BoneMatrix oraz RadioMatrix zostały stworzone z myślą o replikowaniu właściwości fizycznych ludzkich organów. Firma Stratasys przygotowała zestawy ustawień dla poszczególnych struktur anatomicznych i zobrazowania stopnia dotknięcia ich procesem chorobowym (np. stopień zwapnienia, stwardnienia, zwłóknienia, podatności), które w sposób automatyczny określają stosunek wymieszania medycznych materiałów i wzoru rozmieszczenia kropel żywicy w danej warstwie narządu, skutkując najbardziej realistycznymi modelami ludzkiej anatomii i patologii. Oprogramowanie pozwala również na tworzenie własnych cyfrowych materiałów zaprojektowanych do indywidualnych potrzeb.

TissueMatrix

Najbardziej miękki, półprzezroczysty materiał dostępny na rynku druku 3D. Idealny do odwzorowywania charakterystyki tkanki serca. Model wykonany z tego materiału podczas przyłożenia siły zewnętrznej odwzorowuje zachowanie oraz odczucia dotykowe rzeczywistej tkanki. Materiał jest miękki i elastyczny, jednak na tyle wytrzymały, by móc przeprowadzać na nim testy nowych urządzeń, ciąć go czy przeprowadzać wewnątrz cewniki medyczne. Badania porównawcze z tkanką sercową świni wykazały, że modele
wydrukowane tym materiałem na drukarce DAP J750 wiernie odzwierciedlają zachowanie żywej tkanki.

Fot. stratasys.com

BoneMatrix

BoneMatrix to materiał, który naśladuje właściwości mechaniczne tkanki kostnej oraz ścięgien.
Jest twardym, elastycznym materiałem z pamięcią kształtu, o gęstości zbliżonej do ludzkiej kości. Na modelach wykonanych z tego materiału można przeprowadzać symulacje operacji poprzez cięcie, wiercenie czy rozwiercanie.

Fot. stratasys.com
Fot. stratasys.com

GelMatrix

Żelopodobny materiał podporowy do łatwego usuwania z modeli naczyń krwionośnych, o średnicy wewnętrznej i grubości ścianki wynoszących nawet 1,0 mm.
Wypłukiwany materiał podporowy oszczędza czas obróbki modelu i zapewnia bardzo wysoką dokładność wymiarową. Tworzywo zapewnia powtarzalność wydruku i pozwala na przeprowadzanie testów laboratoryjnych.

Fot. stratasys.com

Agilus 30 Clear

Agilus 30 jest to trwały, elastyczny fotopolimer o doskonałej odporności na pękanie oraz na wielokrotne zginanie. W funkcji „Digital Material”, będąc zmieszanym z innymi żywicami, Agilus 30 pełni funkcję materiału obniżającego twardość w skali Shore’a.

Fot. stratasys.com

RadioMatrix

Materiał RadioMatrix wyróżnia się nieprzepuszczalnością dla promieniowania rentgenowskiego. Poprzez zmieszanie go z innymi żywicami uzyskuje się gęstości radiologiczne od -30 do +1000 jednostek w skali Hounsfielda, co odpowiada zakresem tkankom ludzkim, umożliwiając ich symulację w badaniach tomografii komputerowej oraz RTG.

Fot. stratasys.com

Drukarka INDUSTRY F340

Drukarka pracująca w technologii FDM. Pozwala na drukowanie z różnych gatunków materiałów termoplastycznych od PLA do PEEK.
Materiały typu PLA czy ABS pozwalają na szybkie i ekonomiczne przygotowanie jednomateriałowych modeli.
Z kolei PEEK jest materiałem bardzo wytrzymałym, o właściwościach mechanicznych porównywalnych do ludzkiej tkanki kostnej. Za sprawą swoich właściwości bywa używany jako implant kostny, szczególnie w chirurgii twarzowo-szczękowej i neurochirurgii.

Gogle Hololens 2

Urządzenie holograficzne, pracujące w technologii mieszanej rzeczywistości, które lekarz zakłada na głowę, by wyświetlić przed sobą trójwymiarowe hologramy obrazów medycznych. Gogle wykorzystywane są w planowaniu i nawigowaniu złożonych procedur operacyjnych. Dzięki nieprzysłanianiu pola widzenia i zachowaniu rzeczywistego widoku, gogle mogą być używane w trakcie interwencji i procedur diagnostycznych.